سخن مدیر:

تفاوت سرور های منابع اشتراکی با منابع اختصاصی چیست؟

بدون دیدگاه
vds-or-vps

این روز ها استفاده از سرور ها پایه و اساس راه اندازی یک وبسایت ، فضای ذخیره سازی ویا دیگر چیزهاست . در این مقاله نسبت به توضیح تفاوت سرورهای منابع اشتراکی و اختصاصی میپردازیم .

vps-vds
در ابتدا جای داره که به شما مجازی سازی رو توضیح بدهم و مثال هایی برای شما بزنم

مجازی سازی یعنی تقسیم بندی منابع یک سرور اختصاصی به چند سرور مجازی . حالا این مجازی سازی میتواند به صورت اشتراکی یا اختصاصی صورت گیرد .

محبوب ترین مجازی ساز های حال حاضر که بیشترین کاربرد را در بین ادمین سرور ها دارند ، میتوان از:

VMWARE و KVM

نام برد . تفاوت این دو دقیقا موضوع بحث ماست . منابع اشتراکی و اختصاصی!

در مجازی ساز VMWARE منابع به صورت اشتراکی ساخته میشوند اما در KVM ، منابع به صورت اختصاصی به یک کاربر تخصیص داده میشوند .

 

منابع اشتراکی به نفع مدیر سرور است
منابع اختصاصی به نفع کاربر!

 

توضیحاتی در رابطه با منابع اشتراکی:

فرض کنید یک سرور اختصاصی با رم 32 گیگابایت دارید . حال شما در این سرور 20 سرور مجازی با رم 2 گیگابایت ایجاد میکنید . یعنی 40 گیگابایت رم (بیش از حد توان سرور اصلی) .

اگر این 20 سرور هر کدام تنها 1 گیگابایت رم مصرف کنند ، طبعا مشکلی پیش نمی آید و جمع مصرف به 20 گیگابایت میرسد . افت سرعت در هیچ کدام از سرور های مجازی پیش نمی آید و کاربر ناراضی وجود ندارد .

حالا فرض کنید آن 20 سرور هر کدام از تمامی منابع اختصاص داده شده بهشان (یعنی 2 گیگ رم) استفاده کنند . چه میشود؟ مصرف سرور به 40 گیگابایت رم میرسد . درحالی که رم سرور اصلی تنها 32 گیگابایت بوده است .

سرور برای جبران این کمبود رم ، منابع کاربران را محدود میکند تا جمع مصرف آنها به 32 گیگ برسد و همین باعث کند شدن سرعت سرور کاربران میگردد . این اشتراک بیش از حد فضا را اصطلاحا اورسل (OverSell) میگویند .

 

البته اینکه یک هاستینگ شروع به فروش سرور مجازی با منابع اشتراکی میکند ، بدین معنی نیست که اقدام به Oversell میکند . بیشتر هاستینگ ها و شرکت های خدمات سرور مجازی ، سرور های اختصاصی خودشان را با کاربران کم مصرف شیر میکنند ، به همین شکل توانایی اشتراک گذاری حتی 50 گیگابایت رم در سرور های رم 32 را نیز دارند (چون کاربر ها کم مصرف هستند و از تمامی منابع خودشون استفاده نمیکنند)

 

و اما توضیحاتی در رابطه با منابع اختصاصی:

اینکه در مجازی ساز VMWARE ، مدیر سرور اقدام به فروش سرور با منابع اختصاصی کند چیز دور از ذهنی نیست ، اما توانایی آن را خواهد داشت که منابع را بیش از حد سرور واگذار کند .

اما در مجازی ساز KVM دسترسی مدیر سرور محدود شده است . بدین معنای که در صورتی که رم 32 گیگابایت دارند ، تنها به همان میزان 32 گیگ میتوانند رم واگذار کنند و بیش از آن امکان پذیر نیست .

در منابع اختصاصی کاربر مجاز است از تمامی منابع سرور خود که آن را خریداری کرده (مثلا 6 گیگابایت رم) استفاده کند . هیچ اشتراکی موجود نیست و استفاده از آن بدون کاهش سرعت امکان پذیر است .

 

رفع سو تفاهم!

اینکه اعلام کردیم ادمین های سرور توانایی فروش بیش از حد منابع سرور در مجازی ساز VMWARE را دارند ، بدین معنی نیست که اقدام به اینکار میکنند یا آنها را خدایی نکرده کلاه_بردار خطاب کنیم 🙁 تنها به دلیل روشن شدن موضوع برای خوانندگان این مطلب و افراد جویای دانش در این زمینه ، این مثالها زده شد .

 

درصورت هرگونه سوال یا ابهام ، ما آماده پاسخ گویی در نظرات همین مطلب و یا بخش پشتیبانی آنی وی پی اس هستیم

 

دیگر مقالات آموزشی ما را میتوانید با کلیک روی این متن مشاهد کنید

  • نویسنده
    Ali Eslamnejad
  • تعداد بازدید
    68 views
0دیدگاه فرستاده شده است.
شما هم دیدگاه خود را بنویسید

13 + 12 =

نوشته‌های ویژه
اخبار ویژه